1958 İstanbul doğumlu olan Fügen Çamlıdere Saint-Benoît Fransız Kız lisesi, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme-Maliye Bölümünden mezun oldu. İşletme Yüksek Lisansını yine aynı Üniversite'de tamamladı. Halen Doktora tez çalışmalarına İstanbul Üniversitesi'nde devam ediyor..

1983-2007 tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odasında Araştırma Raportörü, Dış Münasebetler ve Fuarlar Şubesi Şefi, Uluslararası İlişkiler ve Fuarlar Şubesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2000-2007 tarihleri arasında Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptığı İTO'dan emekli olarak ayrıldı.

2007-2008 Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası'nda da bir yıl görev yaptı.

Mart 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevde bulunduğu Kadir Has Üniversitesine 1 Mart 2010 tarihi itibariyle Genel Sekreter olarak atandı.

ICOC, İtoVizyon, Tekstil İşveren gibi dergilerin genel yayın yönetmenliği görevleri yanı sıra çok sayıda uluslararası fuar ve benzeri etkinliklerin Türkiye milli katılım organizasyonlarının koordinasyonu, uluslararası işbirliklerine yönelik yurtiçi/ yurtdışı heyet ve iş seminerlerinin düzenlenmesi Akdeniz Odalar Birliği ASCAME Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Avrupa Birliği Europartenariat/ Medpartenariat Projelerinde görev aldı. Mısır, Tunus, Tayvan, Hindistan Pazar Araştırmaları bulunan Fügen Çamlıdere İngilizce ve Fransızca biliyor.