Moda Filmlerine Giriş Kursu

01 - 29 Nisan 2017

Cumartesi Günleri

(30 Saat)

Amaç ve Kazanımlar;

Günümüzde hem teknolojik film yapım aletlerinin ucuzlaması ve kolaylıkla bulunabilmesi hem de internet sayesinde yapılanişlerin daha kolay bir biçimde ilgili hedef kitlelere ulaşabilmesi nedeniyle moda filmleri marka ve tasarımcıların iletişimaraçları arasında en önemlilerden biri haline gelmektedir. Moda haftalarındaki temelsel değişimler, şovların emek ve maliyetkalemi olarak büyük yer kaplamaları ve yeniliğe olan ihtiyaç bu alanı her geçen gün daha da hayati bir yere doğrutaşımaktadır. Mevcut basılı dergilere ek olarak online yayınların, sosyal medyanın ve bloggerların da desteğiyle modafilmlerine olan ilgi ve ihtiyaç bu konuda bilgi sahibi insan gereksinimini de doğurmuştur. Son olarak da bir kaç senedir önemkazanan moda film festivalleri artık bu konudaki bilgi, deneyim ve eğitim ihtiyacını reddedilemez bir biçimde gözler önünesermiştir.Bu açıdan moda alanına ilgi duyan tüm seviyelerden kişilere öncelikle film, ardından da moda filmleri konusunda temel birbilgi aktarımı sağlayacak olan bu kısa kurs programı ayrıca uygulamalı olarak moda filmlerinin yapım ve dağıtım konularındada fayda sağlayacaktır. Eğitim boyunca dergi, ajans, yapımevi, marka ve festival temsilerinin konuk olarak katılacaklarıoturumlar kurs katılımcılarına moda filmleriyle alakalı sektörden tüm oyuncularla birebir tanışma ve faydalanma imkan sağlayacaktır.

Program İçeriği ;

1. Hafta: Moda filmlerine giriş, moda filmi kavramına bir bakış, moda festivalleri ve önemli isimlerle tanışmaKonuk: Dergi Editörü

2. Hafta: Film yapımına giriş, kurgunun temelleri, teknik ekipmanlar, senaryo prensipleriKonuk: Moda Filmleri Yönetmeni

3. Hafta: Styling, kostümler, sanat yönetimi, film yapımı için ekiplerin oluşturulması ve fikir alışverişiKonuk: Marka temsilcisi

4. Hafta: Serbest çekimler, ekip çalışması, moda filmleri gösterimleri ve mentoring

5. Hafta: Çekilen filmlerin izlenmesi, eleştiri, fikir alışverişi

Detaylar :

-Öğrencilerden kurs sonunda ekip çalışması içerisinde moda filmi üretmeleri beklenir.

-Kursa konuk konuşmacı olarak katılacak kişiler daha sonra açıklanacaktır.

-Öğrencilerin temel bilgisayar, kamera ya da cep telefonu becerilerine sahip olmaları beklenir.

-Kurs sonunda başarılı grup projesi ortaya koyabilen öğrencilerin filmleri 2017 istanbul Fashion Film Fest’te gösterilecek.


Eğitim;

01 - 29 Nisan 2017 tarihleri aralığında, 5 hafta boyunca Cumartesi günleri saat 11.00-17.00 arasında yapılacaktır.

 

Katılım Ücreti:

1.800 TL + %8 KDV

Anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçeneği bulunmaktadır.

Başvuru Formu: Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Başvuru Formu

 

Ödemeler:

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi
Banka: Garanti Bankası
Şube: Balat Şubesi (Şube Kodu 020)
Hesap No: 6299718
IBAN: TR10 0006 2000 0200 0006 2997 18

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi
Banka: Akbank
Şube: Kadir Has Üniversitesi Şubesi (Şube Kodu 993)
Hesap No: 008295
IBAN: TR92 0004 6009 9388 8000 0082 95

Yer:

Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083
Tel: 0212 533 57 65 / 12 18 Fax: 0212 533 65 15
E-posta: khas-yasam@khas.edu.tr

Konuşmacılar :

Tuna Yılmaz

​1978 doğumlu Tuna Yılmaz üniversitedeki işletme eğitiminin ardından Tasarım Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2007 senesinden beri İzmir, İstanbul, Hong Kong, Berlin, Tunus ve Beyrut gibi pek çok farklı yerde sanat ve tasarım etkinliklerinin yöneticiliğini üstlendi. Pek çok tasarımcı ve modacıya danışmanlık hizmeti de veren Yılmaz'ın yayımlanmış kitapları ve farklı festivallerden ödülle dönmüş filmleri de bulunuyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İstanbul Moda Akademisi'nde de dersler veren Yılmaz ayrıca kendine ait iki moda markasını da yönetiyor. 2015 yılından beri İstanbul'un moda filmleri festivali Fashion Film Fest Istanbul'un da kurucusu ve kreatif direktörü olan Tuna Yılmaz çalışmalarına İstanbul'da devam ediyor.

Alper Dülgerci

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Reklamcılığa 1996 yılında Promedya'da adım attı. 2003 yılında Acente İletişim'e katıldı. 2008'de ajansın kreatif direktörlüğünü üstlendi. 2010 yılında aynı pozisyonda EMMA'ya geçti. Bir yıl sonra Team İletişim ekibinin stratejik planlama direktörü oldu. Team'de geçirdiği bir yılın sonunda ajans başkan yardımcılığı görevine getirildi. 2015 yılında ise Derimod'a transfer oldu ve şirket içerisinde in-house kreatif ajans yapılanmasını gerçekleştirdi. Halen Derimod'un İletişim ve Görsel Tasarım Koodinatörlüğü'nü üstlenmektedir. Dülgerci aynı zamanda 2009-2010 yılları arasında Hürriyet'te, 2011 yılında ise Akşam gazetesinde spor yazıları yazmıştır. 2009 yılında TRT Müzik kanalında yayınlanan Kerem Görsev'le Caz programının kreatif direktörülüğü ve yapımcılığını üstlenmiştir.

85/90 Projects Ekibi

Bir kaç sene önce özel bir yaratcı ajans olarak kurulan 85/90 başta moda markaları ve lüks sektörü olmak üzere belirli bir müşteri kitlesi için yaratıcı projeler hazırlıyor, filmler çekiyor. Zeynep Armağan Şahan, Can Esat Yalkın ve Eymen Topçuoğlu'ndan oluşan ekip bugüne dek Yves Saint Laurent, Douglas, L'Oreal, Swarovski, Beymen, Vogue ve Lexus gibi pek çok dünya çapında marka için projeler üretti. Çektikleri filmlerle aynı zamanda önemli festivallerde yer bulan ekip yurtiçi ve yurtdışından da çeşitli önemli isimlerle işbirliklerine de yer veriyor.