Butik Otel İşletmeciliği Programı

10 Şubat 2018'de Başlıyor!

 

Butik Otel İşletmeciliği Programı

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Vatel İstanbul iş birliği ile Kadir Has Üniversitesi Haliç Yerleşkesi içinde bulunan Vatel İstanbul bünyesinde yapılacak  Butik Otel İşletmeciliği Sertifika Programı otelcilik ile ilgili temel bilgileri içeren bir çalışmadır. Otelin içinde olup bitenin anlatılması ve anlaşılması için hazırlanmış bir program. Otel inşaatını bitirdik, ancak soyunma odası yapmayı unutmuşuz”. Ailesi otelciliğe adım atmaya karar vermis insanlar için bir rehber niteliği taşıyan bir eğitim. Otel nedir, operasyon sözcüğünden ne anlamalıyız, aklınızda ki soruları toplayıp  gelebileceğiniz bir eğitim.

 

 

Eğitim Programı

10 Şubat 2018

Modül 1

A) Otel Operasyonu

Eğitmen: İlmi Yavuz

 

Temel otelcilik kavramları, bölümleri ve bölümlerin görevleri, bölümlerde çalışanlar, posizyonları ve otelcilik hikayeleri...

Modül 2

B) Odalar: Ön büro ve Kat Hizmetleri ve ilgili alt birimler

Eğitmen:  İsmail İnözü

 

Odalar bölümü yani ön büro, kat hizmetleri ve bunlara bağlı alt birimler. Nerede  bulunurlar, ne yaparlar, nasıl yapmalılar...

17 Şubat 2018

Modül 3

A) İnsan Kaynakları ve Eğitim

Eğitmen:  İlmi Yavuz

 

Otelciliğin en yüklü maliyeti. Adam mı çıkartalım, elimizde ki adamları “Misafir Deneyimini” zenginleştirmede kullanıp,  rekabet gücümüzü mü arrtıralım. Eğitelim, eğitelim..

 

Modül 4

B) Satış ve Pazarlama

Eğitmen: Candaş Emiroğlu

 

Misafir toplumumuzun bölümlenmesi, her bölüm ne ister, buna uygun hizmet ve ürünlerin yaratılması ve misafir grubumuza tanıtılıp satılması. AIDA formülü.

24 Şubat 2018

 

Modül 5

A)  Bütçe Analizi

Eğitmen: Cem Gürakan

 

Yaptıklarımızın anlamı, bütçeleme, hedefleme, sonuçlar ve bu sonuçların değerlendirilerek operasyonel yol haritasının çıkarılması.

Modül 6

B) Servis Kültürü

Eğitmen:  İlmi Yavuz

 

Kültür, beraber birşeyler yapmaktır. Otelciliğin temel hizmet değerleri, bunların tanımı, anlatılması, tanıtılması ve sistemleştirilmesi.

03 Mart 2018

Modül 7

A) Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ve Maliyetleme

Eğitmen: Otel Profesyoneli

 

Otelcilikte fark yaratmak için en uygun bölüm ama otelcilerin canını okuyan yönetilmesi ve hele de kar ettirililmesi en zor bölüm, alımlara, reçeteler, rakamlara, yiyecek ve içeceğin inceliklerine bakalım...

Modül 8

B) Revenue Management

Eğitmen:   İsmail İnözü

 

“Çok çalışma akıllı çalış” sözünün otelcilikte ki karşılığı Revenue Management. Bu terim de Türkçeye böyle girip kaldı. Akıllı bir fiyat politikası için bilinmesi gerekenler. Dağıtım kanallarının güncellemesi.

10 Mart 2018

Modül 9

A) Gıda Güvenliği ve Mutfak Tasarımı

Eğitmen: Endüstriyel Mutfak Uzmanı

İnsan hayatı herşeyin önünde. Yaptığımız mutfağı yıkmamak için baştan doğruyu yapma zorunluluğu vardır. Gıda güvenliği yasasının gerekliliğini Türkiyenin konusunda lider bir kurumundan öğrenelim.

 

Modül 10

B) ButiKüçük Otel

Eğitmen: İzim Bozada

 

Butik ve Küçük otele gelince işler nasıl işliyor. Neler yapmalısınız. Merak ettiğiniz ayrıntıların cevaplarının bulunduğu bir oturum..

 

Program Tarihleri

 

Eğitim programı 10 Şubat / 10 Mart 2018 tarihlerinde her Cumartesi

saat 09:00 – 18:00 arası olmak üzere toplam 5 hafta olarak belirlenmliştir.

Katılım Ücreti: 4.500 TL + %8 (KDV)'dir.

Ödemeler programın başlama tarihinden bir önceki Cuma gününe kadar yapılmalıdır. Ödeme makbuzları ilk derse gelindiğinde ibraz edilmelidir.

 

Teşekkür eder, VATEL International Business School adına iyi günler dilerim.

 

Program Koordinatörü

İlmi Yavuz

+905332932341

ilmi.yavuz@gmail.com

 

Yer:

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083

 

 

E-posta: khas-yasam@khas.edu.tr