Butik Otel İşletmeciliği Programı

 

20 Mayıs 2017'de Başlıyor!

 

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Vatel İstanbul iş birliği ile Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi içinde bulunan Vatel İstanbul bünyesinde yapılacak Butik Otel İşletmeciliği Sertifika Programı otelcilik ile ilgili temel bilgileri içeren bir çalışmadır. Otelin içinde olup bitenin anlatılması ve anlaşılması için hazırlanmış bir program. “Otel inşaatını bitirdik, ancak soyunma odası yapmayı unutmuşuz”. Ailesi otelciliğe adım atmaya karar vermiş insanlar için bir rehber niteliği taşıyan bir eğitim. Otel nedir , operasyon sözcüğünden ne anlamalıyız, aklınızda ki soruları toplayıp gelebileceğiniz bir eğitim.

Eğitim Programı :

20 Mayıs 2017

Modül 1

B) Bütçe Analizi

Eğitmen: Cem Gürakan

Yaptıklarımızın anlamı, bütçeleme, hedefleme, sonuçlar ve bu sonuçların değerlendirilerek operasyonel yol haritasının çıkarılması.

Modül 2

B) Satış ve Pazarlama

Eğitmen: Candaş Emiroğlu

Misafir toplumumuzun bölümlenmesi, her bölüm ne ister, buna uygun hizmet ve ürünlerin yaratılması ve misafir grubumuza tanıtılıp satılması. AIDA formülü.

27 Mayıs 2017

Modül 3

A) Otel Operasyonu

Eğitmen: İlmi Yavuz

Temel otelcilik kavramları, bölümleri ve bölümlerin görevleri, bölümlerde çalışanlar, posizyonları ve otelcilik hikayeleri...

Modül 4

B) Odalar: Ön büro ve Kat Hizmetleri ve ilgili alt birimler

Eğitmen: İsmail İnözü

Odalar bölümü yani ön büro, kat hizmetleri ve bunlara bağlı alt birimler. Nerede bulunurlar, ne yaparlar, nasıl yapmalılar...

03 Haziran 2017

Modül 5

Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ve Maliyetleme

Eğitmen: Alp Numanoğlu

Otelcilikte fark yaratmak için en uygun bölüm ama otelcilerin canını okuyan yönetilmesi ve hele de kar ettirililmesi en zor bölüm, alımlara, reçeteler, rakamlara yiyecek ve içeceğin inceliklerine bakalım...

Modül 6

A) Servis Kültürü

Eğitmen: İlmi Yavuz

Kültür, beraber birşeyler yapmaktır. Otelciliğin temel hizmet değerleri, bunların tanımı, anlatılması, tanıtılması ve sistemleştirilmesi.

10 Haziran 2017

Modül 7

A) İnsan Kaynakları ve Eğitim

Eğitmen: İlmi Yavuz

Otelciliğin en yüklü maliyeti. Adam mı çıkartalım, elimizde ki adamları “Misafir Deneyimini” zenginleştirmede kullanıp, rekabet gücümüzü mü arttıralım. Eğitelim, eğitelim..

Modül 8

A) Revenue Management

Eğitmen: İsmail İnözü

“Çok çalışma akıllı çalış” sözünün otelcilikte ki karşılığı Revenue Management. Bu terim de Türkçeye böyle girip kaldı. Akıllı bir fiyat politikası için bilinmesi gerekenler. Dağıtım kanallarının güncellemesi.

17 Haziran 2017

Modül 9

A) Gıda Güvenliği ve Mutfak Tasarımı

İnsan hayatı herşeyin önünde. Yaptığımız mutfağı yıkmamak için baştan doğruyu yapma zorunluluğu vardır. Gıda güvenliği yasasının gerekliliğini Türkiyenin konusunda lider bir kurumundan öğrenelim.

Modül 10

B) ButiKüçük Oteller’de Yönetim ve Pazarlama Stratejileri.

Eğitmen: İzim Bozada

Butik ve Küçük otele gelince işler nasıl işliyor. Pazarlama ve maliyet yönetimi gibi bizi ilgilendiren hayati konular ile ilgili sorularımızı biriktirip gelelim…

Program Tarihleri :

Eğitim programı 20 Mayıs - 17 Haziran 2017 tarihleri arasında her Cumartesi saat 09:00 – 17:00 arası olmak üzere toplam 5 hafta olarak belirlenmliştir.

 

Katılım Ücreti: 4.200 TL + %8 (KDV)'dir.

Ödemeler programın başlama tarihinden bir önceki Cuma gününe kadar yapılmalıdır. Ödeme makbuzları ilk derse gelindiğinde ibraz edilmelidir.

 

Program Koordinatörü

Ali Doğan ÇAMAK 0549 598 48 38

a.camak@vatel-istanbul.com.tr

 

Yer:

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083

Tel: 0212 533 57 65 / 12 18 Fax: 0212 533 65 15

 

E-posta: khas-yasam@khas.edu.tr