Butik Otel İşletmeciliği Programı

 

14 Ekim 2017'de Başlıyor!

 

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Vatel İstanbul iş birliği ile Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi içinde bulunan Vatel İstanbul bünyesinde yapılacak Butik Otel İşletmeciliği Sertifika Programı otelcilik ile ilgili temel bilgileri içeren bir çalışmadır. Otelin içinde olup bitenin anlatılması ve anlaşılması için hazırlanmış bir program. “Otel inşaatını bitirdik, ancak soyunma odası yapmayı unutmuşuz”. Ailesi otelciliğe adım atmaya karar vermiş insanlar için bir rehber niteliği taşıyan bir eğitim. Otel nedir , operasyon sözcüğünden ne anlamalıyız, aklınızda ki soruları toplayıp gelebileceğiniz bir eğitim.

14 Ekim 2017

Modül 1

A) Otel Operasyonu Eğitmen: İlmi Yavuz

Temel otelcilik kavramları, bölümleri ve bölümlerin görevleri, bölümlerde çalışanlar, posizyonları ve otelcilik hikayeleri...

 

Modül 2

B) Odalar: Ön büro ve Kat Hizmetleri ve ilgili alt birimler Eğitmen: İsmail İnözü

Odalar bölümü yani ön büro, kat hizmetleri ve bunlara bağlı alt birimler. Nerede bulunurlar, ne yaparlar, nasıl yapmalılar...

 

21 Ekim 2017

Modül 3

A) İnsan Kaynakları ve Eğitim Eğitmen: İlmi Yavuz

Otelciliğin en yüklü maliyeti. Adam mı çıkartalım, elimizde ki adamları “Misafir Deneyimini” zenginleştirmede kullanıp, rekabet gücümüzü mü arrtıralım. Eğitelim, eğitelim..
Modül 4
B) Satış ve Pazarlama Eğitmen: Candaş Emiroğlu Misafir toplumumuzun bölümlenmesi, her bölüm ne ister, buna uygun hizmet ve ürünlerin yaratılması ve misafir grubumuza tanıtılıp satılması. AIDA formülü.

28 Ekim 2017
Modül5 A) Bütçe Analizi Eğitmen: Cem Gürakan Yaptıklarımızın anlamı, bütçeleme, hedefleme, sonuçlar ve bu sonuçların değerlendirilerek operasyonel yol haritasının çıkarılması.

Modül 6

B) Servis Kültürü Eğitmen: İlmi Yavuz

Kültür, beraber birşeyler yapmaktır. Otelciliğin temel hizmet değerleri, bunların tanımı, anlatılması, tanıtılması ve sistemleştirilmesi.

 

04 Kasım 2017

Modül 7

A) Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ve Maliyetleme Eğitmen: Mete Koçak

Otelcilikte fark yaratmak için en uygun bölüm ama otelcilerin canını okuyan yönetilmesi ve hele de kar ettirililmesi en zor bölüm, alımlara, reçeteler, rakamlara, yiyecek ve içeceğin inceliklerine bakalım...

Modül 8

B) Revenue Management Eğitmen: İsmail İnözü

“Çok çalışma akıllı çalış” sözünün otelcilikte ki karşılığı Revenue Management. Bu terim de Türkçeye böyle girip kaldı. Akıllı bir fiyat politikası için bilinmesi gerekenler. Dağıtım kanallarının güncellemesi.

11 Kasım 2017

Modül 9

A) Gıda Güvenliği ve Mutfak Tasarımı

İnsan hayatı herşeyin önünde. Yaptığımız mutfağı yıkmamak için baştan doğruyu yapma zorunluluğu vardır. Gıda güvenliği yasasının gerekliliğini Türkiyenin konusunda lider bir kurumundan öğrenelim.

Modül 10

B) ButiKüçük Otel Eğitmen: İzim Bozada

Butik ve Küçük otele gelince işler nasıl işliyor. Neler yapmalısınız. Merak ettiğiniz ayrıntıların cevaplarının bulunduğu bir oturum..

Program Tarihleri

Eğitim programı 14 Ekim / 11 Kasım 2017 tarihlerinde her Cumartesi

saat 09:00 – 18:00 arası olmak üzere toplam 5 hafta olarak belirlenmliştir.

Katılım Ücreti: 4.500 TL + %8 (KDV)'dir.

 

 

Ödemeler programın başlama tarihinden bir önceki Cuma gününe kadar yapılmalıdır. Ödeme makbuzları ilk derse gelindiğinde ibraz edilmelidir.

 

Program Koordinatörü İlmi Yavuz

+905332932341

i.yavuz@vatel.com.tr

 

 

Yer:

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083

Tel: 0212 533 57 65 / 12 18 Fax: 0212 533 65 15

 

E-posta: khas-yasam@khas.edu.tr