Sıkça Sorulan Sorular

Blackboard Nedir?

Blackboard, eğitimcilerin ders içi ve ders dışı aktiviteleri tasarlamasını ve uygulamasını sağlayan bir öğrenim yönetim sistemidir.

Eski dersimdeki dosya ve içerikleri yeni dersime nasıl taşırım?

Dönem başında yeni açılan dersinize Course Copy (Ders Kopyalama) ile tüm içerikleri taşıyabilirsiniz. Detaylı bilgi için Akademik Destek sayfasında bulunan "Ders Kopyalama" adlı resimli anlatım kılavuzunu inceleyiniz.

Dersime nasıl asistan eklerim?

Dersinize asistan eklemek için dönem başında Eğitim Teknolojileri Destek Birimi'nin gönderdiği Asistan Ekleme Forumunu doldurmanız yeterlidir.

Blackboard sistemine nasıl giriş yapabilirim?

Adres çubuğunuza doğrudan "http://khas.blackboard.com" adresini girebilir ya da Kadir Has Üniversitesi ana sayfasında bulunan "Blackboard" linkine tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Blackboard sisteminden öğrencilere duyuru gönderirken e-posta seçeneğini göremiyorum. Neden?

Blackboard sisteminden duyuru gönderirken, e-posta gönderme opsiyonunu seçebilmeniz için e-posta adresinizin Blackboard sistemine kayıtlı olması gereklidir. Eğer SPARKS sisteminde e-posta adresiniz tanımlı değilse Personel Diare Başkanlığı'na müracaat ederek blgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bilgileriniz SPARKS sisteminde güncellendikten sonra bir sonraki güncellemede otomatik olarak Blackboard'a yüklenecektir ve o tarihten itibaren mesajlarınız öğrencilere e-posta ile ulaşacaktır. Otomatik güncellemeyi beklemeyip, düzeltmenin hemen yapılmasını istiyorsanız lütfen birimimizle iletişim kurunuz.

Blackboard sisteminden öğrencilere gönderdiğim duyurular sistemde görünüyor ancak bazı öğrencilerin e-posta adreslerine ulaşmıyor. Neden?

Blackboard sisteminden gönderdiğiniz duyurular bazı öğrencilerin e-posta adreslerine ulaşırken bazılarına ulaşmıyorsa bu sorun öğrencilerin e-posta adreslerinden kaynaklanmaktadır. Üniversitemizdeki tüm öğrencilerin sistemdeki e-posta adresleri "stu.khas.edu.tr" olarak tanımlanmıştır. Öğrenciler e-posta adresleri ile ilgili bilgi almak ve sorunlarını iletmek üzere Bilgi İşlem Merkezi'ne başvurmalıdırlar.

Öğrencilerin yüklediği ödevleri nasıl görebilirim?

Öğrencilerin yüklediği ödevleri Grade Center (Not Merkezi) üzerinden görebilir ve notlandırabilirsiniz.

Öğrencilerin sisteme yüklediği ödev dosyalarını toplu olarak indirebilir miyim?

Öğrencilerin gönderdiği dosyaları toplu olarak indirmeniz mümkündür. Eğer sistemde normal bir ödev oluşturduysanız Grade Center'a (Not Merkezi) giderek ilgili sütunun isminin yanındaki oka tıklayınız ve açılan listede Ödev Dosyalarını İndir linkine tıklayarak ödev dosyalarını indirebilirsiniz.

Safe Assign olarak bir ödev oluşturduysanız Ders Araçları menüsünden Safe Assign'a tıklayınız, açılan sayfada Safe Assignments linkine tıklayın ve sol üst köşede bulunan Download All Submissions butonuna tıklayarak ödevleri zip dosyası formatında indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Akademik Destek sayfasında bulunan kılavuzları inceleyebilirsiniz.

Not Merkezindeki bir sütuna ait istatistikleri nasıl görebilirim?

Not Merkezinde bir sütuna ait istatistiği görmek için ilgili sütunun isminin üzerine fareyi getirin ve açılan oka tıklayınız. Açılan listeden Sütun İstatistiklerine tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dersimin sınıf listesini nasıl görebilirim?

Sınıf listesini Denetim Paneli > Kullanıcılar ve Gruplar> Kullanıcıları Listele menüsü altından görebilirsiniz.

Sadece bir veya birkaç öğrenciye e-posta gönderebilir miyim?

Bir veya daha fazla öğrenciye dersiniz üzerinden e-posta gönderebilirsiniz. Denetim Paneli > Ders Araçları > E-Posta Gönder menüsünü kullanarak öğrencilerinize kolayca e-posta gönderebilirsiniz.


Not Merkezini indirip üzerinde değişiklik yaptıktan sonra tekrar yükleyebilir miyim?

Work Offline (Çevrimdışı Çalış) sistemi ile karneyi CSV formatında indirebilir ve gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra yeniden Blackboard’a yükleyebilirsiniz.

Not Merkezinde ağırlıklı not sütunu oluşturabilir miyim?

Ağırlıklı not sütunu oluşturmak için Not Merkezine giriniz. "Toplam Sütunu Ekle" butonundan "Ağırlıklı Sütun ekleye" tıklayarak sütun oluşturabilirsiniz.

Blackboard’da harf notu hesaplatabilir miyim?

Blackboard’da otomatik olarak harf notlarını hesaplatabilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle sistemde harf notu aralıklarını belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında Not Merkezinde ilgili sütunun özelliklerinden "Letter" (Harf Notu) seçeneğini seçerek harf notlarını görebilirsiniz.