BÖLÜM ETKİNLİKLERİ

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde her dönem, hem çeşitli alanlarda üreten sanatçı ve tasarımcıları hem de tasarım ajanslarını derslerimizde ve ders dışı gerçekleştirdiğimiz atölye, seminer ve panel gibi toplantılarda öğrencilerimizle buluşturuyoruz.

Bahar 2016

Sektörel Eğitim Uzmanı Baran Korkut, “İş Modelleme, Rol Yapma Oyunu Ve Tasarımsal Düşünme” başlıklı atölyesini öğrencilerimizle birlikte Kadir Has Üniversitesi, INEO Kuluçka Merkezinde gerçekleşti.

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü ve Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimari Ve Çevre Tasarımı Bölümleri’nin ortak projesi çerçevesinde “Ölçümün Sanatı” adlı sergi TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde açıldı. İçeriği öğrencilerimizin farklı ölçüm laboratuarları için ürettikleri heykellerden oluşan bu sergi 2016 Yaz sonuna kadar görülebilir.

Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencileri “İleri Fotoğraf Stüdyosu” dersinde ürettikleri “Fotoğraf Kitapları” ile  İstanbul Fotoğraf Festivaline katıldı.

Yaratıcı Mühendis Tamer Aslan’ın yürütücülüğünde gerçekleşen “Dilek Ağacı” başlıklı Işık Yerleştirme Atölyesinde öğrencilerimiz giyilebilir teknolojiler ile “Dilek Çaputları” tasarladılar.

Dünya çapında 19  şehirde şubesi bulunan Fjord Design and Innovation şirketi öğrencilerimizle birlikte  “Tasarımsal Düşünme ve Servis Tasarımı” başlıklı bir atölye gerçekleştirdi.

Fotoğrafçı Serkan Taycan, “İki Deniz Arası” başlıklı projesini öğrencilerimize bir seminer çerçevesinde sundu.

Görsel İletişim Tasarımcısı Emre Parlak, ortağı olduğu Fevkalade Tasarım Şirketindeki pratiklerini ve kişisel projelerini öğrencilerimize bir seminer çerçevesinde sundu.

Güz 2015

bobiler.org ve youngcreatives.com kurucularından Ezgi Tüzün, bölümümüze konuk olarak yaratıcılığın sektörde nasıl işlediğine yönelik keyifli bir sunum yaptı.

Türkiye'nin genç ve yetenekli grafik tasarımcılarından Sarp Sözdinler tasarımlarındaki yaratıcı ve düşünce süreçlerini işleri üzerinden öğrencilerimizle paylaştı.

Anima Okul'un kurucu ortağı ve karakter animatorü Sezgin Öztürk öğrencilerimize animasyonun temellerini ve animasyon sektöründeki gelişmeleri anlattığı bir seminer verdi.

Türkiye sineması üstadlarından Ali Özgentürk’ün bölümümüzde verdiği “Yaşam, Sanat ve Sanatçı” dersinde, Kanada sinemasının en önemli isimlerinden olan bolş ödüllü Sanat Yönetmeni Piers Handling’i ağırladı. İki üstadın deneyimlerini içeren bu samimi sohbetinin ardından, Handling öğrencilerimizin sorularını cevapladı.

Bahar 2015

Gram Games oyun firması, oyun tasarımı üzerine hazırladıkları sunumun ardından, “Üretim Tasarımı” dersinin final jürisinde öğrencilerimizin tasarladıkları masa üstü oyun projelerini değerlendirdiler.

2. İstanbul Tasarım Bienali, Akademi Programı çerçevesinde, bölüm öğrencilerine ait tasarımlar sergilendi. Yine bu etkinlik kapsamında bölümümüz, hem tasarım profesyonellerinin hem de Sabancı, İzmir Ekonomi, Özyeğin ve Kadir Has Üniversitelerinden öğretim üyelerinin katılımı ile tasarım öğrencilerine yönelik, “İletişim Tasarımının Geleceği” başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

Mixer (mixerarts.com), 24 Temmuz – 28 Ağustos 2015 tarihleri arasında, Kadir Has Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi ortak projesi olan ve Görsel İletişim Tasarımı öğrencilerine yönelik, “İleri Fotograf Stüdyosu” ve “Fotoğraf Kitabı Tasarımı” derslerinde, öğrencilerin, kavram tasarımından uygulamasına kadar geliştirip ürettikleri fotoğraf kitaplarından bir seçkiye, ev sahipliği yaptı.

Güz 2014

Avusturalyalı Sanatçı Deborah Kelly, sanat ve tasarım üzerine verdiği seminerin ardından bölümümüz öğrencileri ile bir kolaj atölyesi gerçekleştirdi.

Etnogram şirketi, tasarım etnografisi konusunda çeşitli şirketlere verdikleri hizmetleri anlattıkları sunumun ardından, öğrencilerin mezuniyet projeleri için hazırladıkları araştırmaları değerlendirdi.

Reklam Yönetmeni Doğan Tanyer, konuk olarak katıldığı “Video Üretimi” dersinde hem kendi üretim sürecini hem de reklam sektörüyle ilgili bilgilerini öğrencilerimizle paylaştı.