Gayrimenkul Projelerinin Geliştirilmesi Sürecinde Hukuk, Finansman, Değerleme ve Enerji Etkin Binalar Sertifika Programı (36 Saat)

05-06-07 & 12-13-14 Mayıs 2017

Amaç:

Gayrimenkul sektöründe kariyerlerini geliştirmek isteyenlere yönelik bu sertifika programında, gayrimenkul sektörünü şekillendiren temel bilgiler aktarılmaktadır. Gayrimenkul projelerini etkileyen eğilimler, bu eğilimlerin maliyet yönetimi ve pazarlama süreçlerine etkisi, projelerin hukuki risklerinin anlaşılması ve önleyici uygulamalar, projelerin finansal açıdan ele alınması ve yatırımcı gözü ile fizibilitesi, gayrimenkul değerleme yöntemleri ve bu yöntemlerin gayrimenkul geliştirmeye etkileri uygulama örnekleri ile açıklanacaktır. Bu sertifika programının, özellikle gayrimenkul sektörünün ihtiyaç duyduğu disiplinlerarası çalışma yetkinliğini katılımcılara kazandıracak bir lisansüstü eğitimi olması amaçlanmıştır.

Kimler Katılmalı:

 • Finans kuruluşlarında, bankalarda, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinde, inşaat şirketlerinde ve perakende şirketlerinde gayrimenkul geliştirme alanında çalışanlar,
 • İş ve alışveriş merkezlerinin yöneticileri ve pazarlama uzmanları,
 • Gayrimenkul değerleme alanında çalışanlar,
 • Gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyenler, yatırım danışmaları,
 • Gayrimenkul sektöründe kariyer yapmak isteyenler,
 • Gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri takip etmek isteyenler
 • Emlak ofis sahipleri ve çalışanları,
 • Sektör oda ve derneklerin çalışanları,
 • Belediyelerin ilgili bölüm çalışanları.

Katılımcıların Kazanımları:

 • Ekonomik, sosyal ve çevresel değişimlerin toplumların ihtiyaç ve beklentilerini nasıl şekillendirdiği ve gayrimenkul sektörüne yansımasını öngörmenin rekabetçi piyasalarda önemini fark edecekler.
 • Gayrimenkul projelerin geliştirilmesinde disiplinlerarası çalışmanın önemini kavrayacaklar.
 • Sürdürülebilir gayrimenkul geliştirme sürecindeki ilişkileri daha iyi anlamak için paydaş analizi vaka çalışması gerçekleştirecekler.
 • Hukuksal bir sorunla karşılaştığında, en kolay ve hızlı yoldan nasıl başedeceğini öğrenecekler.
  • Gayrimenkul projelerini geliştirme süreçleri ve fizibilite teknikleri hakkında ilgi edinecekler.
 • Gayrimenkul değerlemenin gayrimenkul sektöründeki yerinin farkına varacaklar.


  Sertifika Programı İçeriği (05-06-07 & 12-13-14 Mayıs 2017):

  05.05.2017           Gayrimenkul sektöründe yeni kavramlar ve yön veren eğilimler,

  05.05.2017           Gayrimenkul geliştirmede yeni süreç yönetimi, entegre tasarımın önemi ve paydaş analizi

  06.05.2017           Gayrimenkulün kamu hukukundaki yeri ve kamu hukukunun taşınmaza müdahaleleri

  07.05.2017           Arsa, Daire, Bina, Site fark etmez…yatırımcı sorun kabul etmez.

  07.03.2014           Taşınmazın en sık karşılaştığı sorunlar ve pratik çözüm önerileri

  12.05.2017           Sürdürülebilirlik ve Gayrimenkul geliştirme

  12.05.2017           Enerji etkin binalar ve Sürdürülebilir yerleşme birimleri

  13.05.2017          Gayrimenkul Geliştirme süreçleri

  13.05.2017          Gayrimenkul geliştirme projelerinde fizibilite teknikleri.

  14.05.2017           Gayrimenkul Değerlemeye ilişkin tanımlar, kavramlar, Gayrimenkul değerleme süreci,

  14.05.2017           Dünya’dan ve Türkiye’den uygulama örnekleriyle maliyet yönetimi ve pazarlama süreçlerinin dikkate alınarak enerji etkin binalar ve sürdürülebilir gayrimenkul projelerinin incelenmesi

 • 06.05.2017           Taşınmaz hukuku alanında temel bilgiler. Tanımlar, Hukuksal alt  yapı.

Sertifika  Programı

Sertifika  programı  05-06-07 & 12-13-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında her Cuma, Cumartesi ve Pazar  günü saat 10:00 -17:00 arası olmak üzere toplam 36 saat olarak planlanmıştır.

Kayıt için; Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Başvuru Formu

Sertifika Ücreti : 1950 TL + KDV (%8)

Anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçeneği bulunmaktadır.

Ödemeler:

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi,

Banka: Garanti Bankası,

Şube: Balat Şubesi (Şube Kodu 020)

Hesap No: 6299718
IBAN: TR10 0006 2000 0006 2997 18

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi

Banka: Akbank

Şube: Kadir Has Üniversitesi Şubesi (Şube Kodu 993)

Hesap No: 008295
IBAN : TR92 0004 6009 9388 8000 0082 95

Ödemeler programın başlama tarihinden bir önceki Cuma günü yapılmalıdır. Ödeme makbuzları ilk derse gelindiğinde ibraz edilmelidir.

Yer:

Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083
Tel:  0212 533 57 65 / 12 18 Fax: 0212 533 65 15  0553 352 22 73
e-posta: khas-yasam@khas.edu.tr

Eğitmenler

Enerji Etkin Binalar ve Sürdürülebilir Yerleşme Birimleri

Hülya Uğuz Yedievli, Kadir Has Üniversitesi YBEM Gayrimenkul Geliştirme Akademisi Koordinatörü

Hülya Uğuz Yedievli, Hacettepe Üniversitesi, Ekonomi Bölümünden mezun olmuş, İngiltere Cambridge’de yabancı dil ve iş idaresi kurslarına katılmıştır. Çeşitli sektörlerde uzun süre çalıştıktan sonra uluslararası bir gayrimenkul şirketinde danışmanlık yapmış ve yaşam dönemi maliyeti düşük konutlar üzerine uzmanlaşmaya odaklanmıştır. Bu amaçla İstanbul Teknik Üniversitesi, Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. Yüksek lisans programında “Enerji Etkin Bina ve Yerleşme Birimlerinin İklimsel Veriler ve Gayrimenkul Geliştirme Açısından Gerçekleştirilebilme Olanakları” konulu tez çalışmasını yapmıştır. Çalışmaları esnasında yurt içi ve yurtdışındaki konferans, seminer, fuar ve yayınları güncel olarak takip etmiş ve Enerji Verimliliği Eğitim Tesisi (Ankara), Muğla Üniversitesi, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Konukevi (Antalya), BedZED (İngiltere), Sonenschiff Binası ve Solarsiedlung konutları (Freiburg, Almanya), Chambery (Fransa), Kuzey - Güney İsveç’de saha ziyaretleri yapmıştır. Ayrıca “Sustainable Sweden Tour 2009”un raportörlüğünü yapmıştır. 2011 yılında SMA Solar Academy’nin (Almanya) eğitimlerine katılmıştır.

Gayrimenkul sektörüne yönelik birey ve takım koçluğu yöntemleri ile zenginleştirilmiş eğitimler geliştirmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programında “Gayrimenkul Geliştirme Projelerinde Paydaş Analizi” takım koçluğu çalışmasını misafir eğitmen olarak gerçekleştirmiştir.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) binalarda enerji verimliliği konusunda finansman modelleri geliştirmek hedefiyle yürüttüğü “AB Mevzuatı Çerçevesinde Yapılarda Enerji Verimliliğinin Finansmanı ve Hukuki Düzenlemelerle ile İlgili Sektörlerarası İşbirliği Projesi”nde teknik danışman olarak görev almıştır.

Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Gayrimenkul Geliştirme Akademisinin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Koordinatör olarak gayrimenkul sektörünün ihtiyacı olan sertifika programlarını kurgulamakta, sektörde ihtiyaç duyulan insan kaynağı yetkinlikleri ile ders içerikleri arasında köprü kurmakta, dinamik ve sinerjik bir içerik oluşmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda akademide içeriklerini hazırladığı “Gayrimenkul Projelerinin Geliştirilmesi, Pazarlanması ve Gayrimenkulde Yeni Eğilimler Sertifika Programı”, “Gayrimenkul Geliştirmede Yeni Eğilimler: Enerji Etkin Binalar ve Sürdürülebilir Yerleşme Birimleri Sertifika Programı” ile Konut Projeleri Satış Uzmanlığı Sertifika Programının” eğitmenliğini yapmaktadır.

Gayrimenkul Hukuku

Av. Yunus Koçal

1980 Erzurum doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da yapmıştır. Kemal Hasoğlu Lisesinden mezun olmuş, ardından lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

2000 Yılında İstanbul Barosuna Stajer Avukat olarak, devamında  avukat olarak kaydolmuştur. Uzun yıllar idare hukuku alanında çalışmalar yapmış, özellikle Türkiye’deki altın madenleri konusunda çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Bir süre basın hukuku alanında çalışmış, bazı medya kuruluşlarına avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermiştir.

Alanında önde gelen çeşitli İnşaat, Madencilik, Gayrimenkul ve Yatırım firmalarına hukuksal danışmanlık yapmaktadır. Gayrimenkul hukuku alanında çalışmalar yürütmekte olup, bu alanda seminer, panel, konferanslar vermekte, çeşitli makaleler kaleme almakta ve çeşitli yayınlar yapmaktadır. Gayrimenkul ve inşaat sektöründe sektörel örgütlenme konusunda çalışmalar yapmıştır. Pek çok sivil toplum kuruluşunda görev almaktadır.

Halen İstanbul barosunda İstanbul serbest  avukat olarak mesleğini sürdürmektedir. Koçal Hukuk Bürosunun kurucusudur. İngilizce bilmektedir.

Avukat Koçal evli ve iki çocukludur.

Gayrimenkul Finansmanı

Alper Tüfekçi, Esta Construction, Genel Müdür

1979 Samsun doğumlu Alper Tüfekçi, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden 2002 yılında mezun olduktan sonra, sırasıyla yine İTÜ'de Yapı İşletmesi (İnşaat Fakültesi Bünyesinde), İTÜ MBA (İşletme Mühendisliği bünyesinde) ve İTÜ Gayrimenkul Geliştirme (Mimarlık ve Şehir Bölge Planlama) alanlarında gayrimenkul geliştirme süreçlerini içeren 3 farklı fakültedeki master programlarında Yüksek Lisans derecesi aldı.

2004 yılında Marmara Üniversitesi'nde başladığı Bankacılık-Finans Doktora tez çalışması bölümünü Hamburg Üniversitesinde yürüttü. Profesyonel çalışma hayatını 14 yıldır gayrimenkul sektöründe sürdüren Alper Tüfekçi, sırasıyla Fiba (Finans) Gayrimenkul ve Multi Development'ta proje geliştirme departman yöneticiliği görevlerini yürüttükten sonra, 2010 yılında Sharman Zekeriyaköy projesini gerçekleştirmek üzere TES Gayrimenkul şirketini kurdu. Aynı zamanda 2010 – 2013 yılları arasında yerli inşaat firmaları ve uluslararası çeşitli gayrimenkul geliştirme şirketlerine proje geliştirme ve satış-pazarlama danışmanlığı verdi.  2013 - 2015 yılları arasında Makyol İnşaat, Gayrimenkul ve Turizm Grup Başkanı olarak çalıştı.

Halen "Esta Contsruction" şirketinde Genel Müdürlük yapmaktadır. Çeşitli mecralarda gayrimenkul sektörüne yönelik köşe yazıları yazan Alper Tüfekçi’nin uzmanlık alanı Konut-Ofis-AVM-Otel fonksiyonlarını içeren karma kullanımlı proje geliştirme süreçlerinin yönetilmesidir.

Alper Tüfekçi, Kadir Has Üniversitesi'nde Gayrimenkul Geliştirme sertifika programları kapsamında, Gayrimenkul Geliştirme süreçleri, Gayrimenkul sektöründe satış-pazarlama süreçleri ve fizibilite teknikleri konularında misafir eğitmen olarak katılmaktadır.