Amaç

Akademik Yazı Merkezi’nin amacı üniversitemizin tüm mensuplarına yazılarında, sunumlarında ve çalışmalarında etkin destek olmak ve İngilizce yazılı ve sözel iletişim yeteneklerini geliştirmekte yardımcı olmaktır.

Bu amaçla Lisans ve Lisansüstü öğrencilerimize ve mezunlarımıza tutorial sistemiyle tekli, ikili/üçlü ve çoklu gruplarla çalışarak, Akademik İngilizce yazım, sunum ve konuşma desteği ve İngilizce iletişim yeteneklerini ilerletme ve geliştirmelerine yardımcı olmaktayız. TOEFL, IELTS, GRE vb. sınavlara öğrencilerimizi ve personelimizi hazırlamak ve yüksek lisans, Erasmus stajları ve iş başvurularında destek vermekteyiz. Yüksek Lisans öğrencilerimize araştırma ve tez yazımı konusunda danışmanlarıyla koordineli olarak yardım etmekteyiz. Öğrencilerin konuşma ve sunumlarını çalışabilmeleri ve İngilizcelerini geliştirmeleri ve kullanmaları için haftada dört gün conversation grupları sunulmaktadır.  Ayrıca Akademik personelimize araştırma ve yayınlarında editörlük ve redaksiyon desteği sağlamakta, idari birimlerin İngilizce yazılarında ve üniversitemizin yayınlarında  çeviri ve redaksiyon hizmeti vermekteyiz.

 

İlkeler

Khas Writing Center şu konularda destek sağlamaz:

  • Hatalarınızı düzeltmek, yazınızı redakte etmek.


Khas Writing Center size şu konularda destek sağlar:

  • Dilbilgisel zorluklar yaşadığınız noktaları göstererek yazı yeteneğinizi geliştirmek, böylece hatalarınızı bulup düzeltmeyi öğrenmenize yardımcı olmak;
  • Birebir görüşmeler aracılığıyla, cümle-kurma, paragraf yazımı ve kompozisyon organizasyonu konularında gelişmenize yardımcı olmak;
  • Akademik İngilizce’yi anlamanız ve kullanmanız konusunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olmak;
  • Yurtdışında eğitim ya da kariyer yolunda ihtiyaç duyacağınız CV, başvuru ve niyet mektubu gibi belgelerin yazımında yardımcı olmak.

Neredeyiz?

Cibali Kampüs B-Blok 1. Kat, en sağ köşede, B 220 numaralı oda.

Hakkımızda

Teoman, yirmi yıla yakın bir süredir, Türkiye ve İngilterenin en iyi okulları arasında yer alan çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarında İngilizce, Akademik İngilizce, Akademik Yazı ve Yaratıcı Yazı alanında hocalık yapıyor. Aynı zamanda deneyimli bir editör, çevirmen ve redaktör olan Teoman, Cambridge University ESOL’ün yazı ve konuşma sınavlarında görev yapmakta. Lisans eğitimini University of Warwick’de tamamlamış olan Teoman, RSA CELTA sertifikasını Anglia College, Cambridge’den; Online and Distance Education Diploma’sını ise Open University, UK’den aldı. ABD’de bulunan University of Delaware’de Instructional Design ve NYU’da da Digital Film and Documentary Production programlarında dersler almış olan Teoman halen, İngilterede bulunan Open University’de yer alan Institute of Educational Technology’de Online and Distance Education Master’ını sürdürmektedir.


N. Buket Cengiz edebiyat ve kültürel çalışmalar alanındaki doktorasını Hollanda’da bulunan Leiden Üniversitesi’nde yaptı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, yüksek lisansını Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tamamlamış olan Buket’in yazıları The Middle East (UK), Jazz Journal (UK), Film International (SE), Senses of Cinema (AU), Moving Arts Film Journal (USA), Virgül ve Panorama Khas gibi çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlandı. Edward Said, John Berger gibi yazarlardan; Konstantin Simonov, Yevgeni Yevtuşenko gibi şairlerden yaptığı İngilizce ve Rusça’dan çeviriler çeşitli dergi ve gazetelerde yer aldı, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin hakemli dergilerinde makaleleri yayınlandı. Buket 2003 yılından 2014 yılındaki kapanışına dek Radikal gazetesinin Pazar eki Radikal İki’ye kültür alanında yazılar yazdı. Kadir Has Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde ve İngilizce Destek Birimi’nde görev almış olan Buket, 2010-2011 akademik yılı güz döneminden beri Writing Center’da tam zamanlı olarak çalışmakta, edebiyat ve kültürel çalışmalar alanında araştırmalar yürütmektedir.